Techniki drukarskie można podzielić w sposób podstawowy na analogowe i cyfrowe. Za datę powstania technik cyfrowych uznaje się początek ostatniej dekady XX wieku. Rok 1993 był przełomowy dla stosowania nowoczesnych technologii drukarskich.

Początki nowych sposobów drukowania
Akcesoria z nadrukiem zaczęły powstawać w latach dziewięćdziesiątych dzięki nowoczesnym urządzeniom do druku elektrofotograficznego. Można powiedzieć, że elektro-fotografia była prekursorem branży. Następnie przyszła kolej na druk wykorzystujący magneto grafikę i metody natryskowe. Pierwsze urządzenia do druku cyfrowego zapewniały możliwość nanoszenia obrazu na pole o powierzchni nie większej od arkusza standardu papieru do kopiowania o znormalizowanym wymiarze A3.

Zmagania jakościowe
Po wielu próbach i staraniach urządzenia do druku cyfrowego zapewniają wreszcie jakość odbitek (czyli zdjęcia) porównywalnych z drukiem offsetowym. Fachowcy z obu branż zgodnie twierdzą, że druk cyfrowy w niektórych przypadkach przewyższył jakością analogowe modele druku.

Zyskała branża reklamowa
Dzięki zwiększeniu możliwości poszerzył się zakres usług oferowanych przez branżę reklamową. Gadżety reklamowe są bardziej dostępne, a jakość ich wykonania wyszła już dawno poza standardowe przedziały. Zyskała też na tym branża fotograficzna z możliwością oferowania pięknych fotoalbumów z nadrukiem cyfrowym.