Znaczenie fotografii nabrało zupełnie innego znaczenia, gdy w naszym życiu pojawiły się media społecznościowe. To właśnie one zachęciły nas do tego, by poszukiwać dla siebie pięknych sentencji, które opatrzą nasze zdjęcia. Tylko na jakie cytaty się zdecydować? Które idealnie będą pasować do różnych rodzajów fotografii? My wiemy i chętnie swoją wiedzą podzielimy się z Tobą! Poniżej przedstawiamy dziesięć najpiękniejszych cytatów o fotografii. Chciałbyś się z nimi zapoznać? W takim razie zachęcamy do krótkiej lektury! Cytaty posegregowaliśmy w kategoriach tematycznych, by dodatkowo ułatwić Ci wybór czegoś odpowiedniego dla siebie.

Cytaty o tym jak i gdzie fotografować

Niewątpliwie bardzo solidną grupę cytatów stanowią te, które zostały poświęcone zagadnieniu związanemu z tym, jak i gdzie fotografować. Niektóre cytaty fotograficzne mówią o wyborze odpowiedniego miejsca, inne wskazują, w jakich porach najlepiej wykonuje się zdjęcia. Jednak nam do gustu przypadły fotografia cytaty mysli, które przełamuje wszystkie utarte schematy i stwierdzają, że każde miejsce jest odpowiednie na dobry kadr. Przykładem jednego z nich jest:

„Żadne miejsce nie jest nudne, jeżeli jesteś wyspany i masz cały nienaświetlony film”.Robert Adams

Czyż Robert Adams nie miał racji?  W końcu prawdziwy fotograf jest w stanie zrobić zdjęcie w każdym miejscu i to niezależnie od pory dnia, czy nocy. Wystarczy, że dobrze rozejrzy się wokół siebie i pobudzi wodze fantazji.

Cytaty o dobrych zdjęciach

Jednak warto wiedzieć, że na tym nie kończą się pomysły, bo cytaty fotografia to znacznie szersze pojęcie i wśród nich znajdzie się również całej rozbudowany katalog o dobrych zdjęciach. Większość z nas wychodzi z założenia, że dobra fotografia to ładna buzia, czy idealnie ułożone dłonie. Jednak najlepsze fotografia sentencje to te, które mówią nam, że dobre zdjęcie to coś więcej, niż uchwycenie idealnie wyglądających osób. To po prostu uczucia, czy emocje, które widać w danej chwili i dokładnie do tego nawiązuje nasz ulubiony cytat z tej kategorii:

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali”.Don McCullin

Cytaty do albumu fotograficznego

Choć wielu z nas już dawno zrezygnowało z tradycyjnej formy przechowywania zdjęć, to wcale nie oznacza, że już ich nie kolekcjonujemy zrobionych fotografii. Niektórzy z nas mają albumy na swoich urządzeniach elektronicznych, inni postawimy na fotoksiążki, czy inne tego typu albumu. Na pewno warto, by cytaty do albumu fotograficznego również zostały wykorzystane. Tylko jakie cytaty w tym przypadku się sprawdzą? Na pewno będą to sentencje, które podkreślą, że poszczególnych wydarzeń nie trzeba opowiadać słowami, bo patrząc na nie można rozgryźć wszystkie uczucia, emocje, czy przeżycia głównych bohaterów. Dlatego w tej kategorii przypadł nam do gustu cytat:

„Fotografia to historia, której nie potrafię wyrazić słowami”. Destin Sparks            

Cytaty o fotografii portretowej

Fotografia portretowa to bardzo popularna rodzaj fotografii i nie ma co się dziwić, ponieważ to właśnie takie zdjęcia są wykonywane najczęściej w studio fotograficznym. Jak można fajnie podpisać takie zdjęcia? Jakie cytaty o fotografii portretowej warto wziąć pod uwagę? Na pewno wybór będzie ogromny, ale nam najbardziej przypadł do gustu cytat:

“Portret nie powstaje w aparacie, ale po obu jego stronach.”Edward Steichen

Dlaczego akurat ten? Trzeba przyznać, że to właśnie tego typu cytaty o fotografiidoskonale pokazują, na czym polega fotografia portretowa. To współpraca między fotografem i osobą, która pozuje do portretu. Jeśli nie dojdzie do nawiązania nici porozumienia, to nie da się stworzyć nic dobrego i tutaj właśnie jest o tym mówione.

Cytaty do albumu dziecka

Na pewno nie zabraknie też osób, które będą poszukiwał dla siebie cytatów do albumu dziecka. To pamiątka, którą rodzice chętnie tworzą maluchom już od pierwszych rodzin życia. Oczywiście w takim albumie nie może zabraknąć zdjęć z najważniejszych wydarzeń, ale nie skupiają się tylko na maluchu, lecz na wszystkich, z którymi ma on styczność od dnia narodzin. Można zatem wykorzystać cytaty do albumu rodzinnego. Jakie w tym przypadku sprawdzą się idealnie? Najpiękniejszy cytat mówi:

„Fotografia- skarbnica wspomnień mieszcząca się w kieszeni”.

Cytaty o fotografii ślubnej

Fotografia ślubna to kolejny rodzaj fotografii, który cieszy się największą popularnością. W takim razie jeśli będziemy chcieli sprawdzić cytaty o zdjęciach fotografii ślubnej, to na pewno się nie zawiedziemy, bo znajdzie się ich całkiem sporo. Który z nich według nas jest najpiękniejszy?

„Staraj się pokazać to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył”. Robert Bresson

Dlaczego akurat ten? Czasy, kiedy rola fotografii ślubnej oznaczała uchwycenie pary młodej ustawionej do zdjęcia, już dawno minęły. Teraz fotografia ślubna ma przedstawiać najpiękniejsze momenty, które dzieją się w danej chwili i nie są pozowane. Ich uchwycenie spoczywa oczywiście na fotografie ślubnym, więc to właśnie on ma pokazać to, czego nikt z gości by nie dostrzegł.

Cytaty o pasji i motywacji

Każdy fotograf powinien wykonywać swój zawód z pasją i zamiłowaniem. Nie da się go wykonywać dobrze, gdy nie kochamy tego co robimy i warto sięgać po sentencje, które podkreślą to. Tylko czy znajdą się jakieś cytaty o pasji do fotografii? Okazuje się, że wybór po raz kolejny jest całkiem spory, ale dla nas najpiękniejszy okazał się cytat:

Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego wciąż noszę ze sobą aparat i dlaczego robię zdjęcia. Wówczas odpowiadam „a dlaczego Ty jesz”? James Lalropui Keivom

Dla fachowca z zamiłowania fotografia jest dokładnie tym samym, co dla wielu z nas jedzenie, oddychanie, czy spanie. Dlatego to właśnie ten cytat o fotografii oddaje w punkt wszystko, co można powiedzieć o pasji i motywacji. Warto go sobie nie tylko zanotować, ale również zapamiętać, bo jeśli nie robimy czegoś z pasji, to bardzo szybko można się wypalić w zawodzie.

Cytaty o sprzęcie fotograficznym

Wiele cytatów dotyczy również samego sprzętu fotograficznego. W tej kategorii godny uwagi jest następujący cytat:

„Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat”. Brett Weston

Cytaty o technice fotografowania

Wiele mówi się o samej technice, więc nic dziwnego, że cytaty o fotografii to również te, które poruszają zagadnienia techniki. Na pewno godny polecenia jest ten, który mówi:

„Prawdziwa fotografia nie musi być wyjaśniana, ani nie może być zawarta w słowach.” Ansel Adams

Cytaty do zdjęć na FB i IG

Coraz bardziej rozbudowaną grupę stanowią również cytaty, które można wykorzystać jako opisy do zdjęć w mediach społecznościowych. Największą popularnością oczywiście cieszą się krótkie cytaty o fotografii, a tym, który zasługuje na szczególną uwagę jest:

„Fotografia jest rodzajem wirtualnej rzeczywistości, która pomaga stworzyć iluzję bycia w ciekawym świecie”. Steven Pinke