Scrapbooking – jak zrobić album ręcznie robiony

Moda na hand made trwa w najlepsze. Sami robimy biżuterię, torby wielokrotnego użytku, czy też nawet ozdoby i dekoracje do domu. Teraz przyszła pora na scrapbooking, czyli na ręczne robienie albumu za zdjęcia. Jak własnoręcznie zrobić album? Podpowiadamy!

Album scrapbooking to spersonalizowany, dopasowany do zdjęć album fotograficzny, którego nie da się nabyć w pierwszym lepszym sklepie. Sednem scrapbookingu jest własnoręczne wykonanie albumu. Jak go wykorzystamy, zależy od nas.

Możemy przechowywać w nim swoje zdjęcia, zdjęcia swoich dzieci bądź ofiarować go komuś w prezencie. Z pewnością taki prezent przypadnie do gustu każdemu, ponieważ to prezent od serca, który wykonaliśmy sami. Będzie to też idealne zwięczenie profesjonalnych zdjęć zamówionych u dobrego fotografa.

Scrapbooking – jak zacząć i co kupić na start?

Podstawą dobrego albumu scrapbookingowego jest baza. Możemy skorzystać z gotowej bazy tekturowej i kupić album lub też samodzielnie go przygotować. Samodzielne wykonanie bazy daje możliwość stworzenia takiego formatu, jaki nam się zamarzy i takiej ilości kart, jakiej potrzebujemy.

Kupny album daje nam ograniczone możliwości, ale za to mamy bazę i możemy zabrać się do dzieła. Poza bazą na album będziemy potrzebować też papieru o gramaturze wyższej niż 200 gsm, różnego typu ozdób (kwiatki, taśmy, wstążki, ćwieki, spinacze itp.), tekturowe wycinanki i oczywiście zdjęcia.

Wybierając zdjęcia, zawsze stawiajmy na te, które są najwyższej jakości, ale nie tylko, ponieważ wybrane zdjęcia powinny też pasować do koloru albumu i tworzyć przemyślaną całość. Poza tym będzie nam również potrzebna gilotyna do prostego cięcia, mata zabezpieczająca stół, nożyczki, klej, dziurkacz (jeśli zamierzamy samodzielnie robić wycięcia) oraz linijka.

Scrapbooking – jak zabrać się za robienie albumu?

Pierwszym krokiem będzie zmierzenie strony albumowej i dopasowanie do strony papier. Gdy już wytniemy odpowiedni rozmiar, wtedy nakładamy klej i przyklejamy papier ozdobny na bazę albumową. Takie czynności powtarzamy ze wszystkim stronami albumu bazowego. Później przechodzimy do wyboru dodatków (tutaj mamy pełną swobodę, więc możemy dać się ponieść fantazji) oraz fotografii.