Top lista spraw i formalności do załatwienia przed ślubem

Organizacja ślubu i wesela często zaczyna się jeszcze na kilkanaście miesięcy przed tym wyjątkowym dniem. Wszystko za sprawą dużego obłożenia terminów w salach weselnych. Im szybciej zaczniemy przygotowania, tym większe szanse na to, że wszystko pójdzie po naszej myśli. O jakich sprawach i formalnościach należy pamiętać?

Wybór terminy i sprawy formalne

Mnogie formalności ślubne mogą przysporzyć bólu głowy. W pierwszej kolejności należy wybrać i zarezerwować termin w na ślub w USC lub kościele. Datę ustala się z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, aby mieć większą szansę na wybór lepszej sali. Po zaklepaniu terminów obliczamy nasz budżet, szacujemy wydatki i ustalamy wstępną liczbę gości na podstawie naszych możliwości finansowych. Już teraz warto skorzystać ze wsparcia konsultanta ślubnego.  

Załatwianie sali weselnej

Wyboru sali należy dokonać jak najszybciej, ponieważ najlepsze terminy często są rezerwowane nawet na kilkanaście miesięcy do przodu. Należy przeanalizować dostępne sale, ceny, wystrój i zakres usług, a następnie podpisać umowę i wpłacić zaliczkę. Konsultacje z salą weselną obejmują wybór cateringu, degustację tortu, ustawienie stołów, rozsadzenie gości oraz dekorację sali. Z dobrym planem przygotowania ślubne staną się łatwiejsze.

Strój i nasz wygląd w dniu ślubu

Warto ze sporym wyprzedzeniem zająć się naszym wyglądem. Panna Młoda poświęca wiele czasu na zakup wymarzonej sukni, z kolei Pan Młody często decyduje się na garnitur szyty na miarę. Ponadto, jeśli chcemy popracować nad naszą sylwetką, warto zabrać się za siebie już pół roku wcześniej. Do tego dochodzi wybór dodatków oraz rezerwacja terminów o fryzjera czy kosmetyczki.

Dodatkowe usługi do zarezerwowania przed ślubem

Na kilka miesięcy przed ślubem: czy to ślub kościelny czy cywilny załatwiamy wszelkie usługi poboczne: fotografa, kamerzystę, florystę, oprawę muzyczną, dodatkowe atrakcje, a także samochód do ślubu. Musimy także przygotować i rozesłać zaproszenia, a także zadbać o drobne upominki dla gości. Mile widziany jest film z podziękowaniami dla rodziców. Przed ślubem czeka nas jeszcze wizyta u jubilera i zakup obrączek.